Noc spędzona na łonie na natury, a w szczególności w lesie daje możliwość sprawdzenia własnych umiejętności radzenia sobie w niecodziennych warunkach. To nie tylko możliwość obcowania z dziką przyrodą oraz sposób na świetną przygodę, ale także sprawdzian z odpowiedniego planowania. Aby obozowanie w lesie stało się miłym wspomnieniem, należy właściwie się do niego przygotować. O ile nie trzeba od razu drogiego sprzętu i gadżetów, o tyle odpowiedni ekwipunek staje się w takiej sytuacji niezbędny.
Jak zaplanować biwak w lesie?
Aby spędzona w lesie noc mogła zostać uznana za dobrą przygodę, należy odpowiednio się do niej przygotować. Ważnym etapem jest planowanie i nie chodzi tutaj jedynie o skompletowanie ekwipunku, ale także wybranie miejsca na nocleg. W pierwszej kolejności warto zorientować się, czy w wybranym przez nas miejscu nie obowiązuje zakaz wstępu lub ostrzeżenie o zagrożeniu pożarowym. Informacje takie dostępne są zazwyczaj na stronach internetowych nadleśnictwa, do którego się wybieramy. Na etapie planowania musimy zdawać sobie również sprawę z tego, że w lasach niedostępna jest infrastruktura dla nocujących. W związku z tym podczas pakowania ekwipunku konieczne jest zaplanowanie noclegu, sposobu przyrządzania jedzenia oraz ewentualnego zadbania o sprawy związane z higieną. Na koniec musimy również pamiętać o tym, by pozostawić miejsce, w którym nocujemy w idealnym porządku i w czystości.
Jaki sprzęt do nocowania?
To jaki ekwipunek do nocowania będzie najbardziej odpowiedni, zależy przede wszystkim od terenu, na jakim będziemy nocować. Namiot najlepiej sprawdzi się tam, gdzie znajdziemy kawałek płaskiego terenu. Problematyczna może być wielkość i waga namiotu, jeżeli miejsce obozowania znajduje się daleko od np. samochodu. Oprócz namiotu musimy mieć też na wyposażeniu śpiwór i najlepiej jakiś element izolujący od podłoża np. materac czy karimata. Innym rozwiązaniem kwestii noclegowych w lesie może być hamak, który możemy rozwiesić na drzewach oddalonych od siebie na około 3 do 6 metrów. W tym przypadku musimy jednak zadbać o to, jak zabezpieczyć bagaż oraz zapewnić sobie zadaszenie (tarp) w razie ewentualnego deszczu. Konieczne jest też zabranie ze sobą sprzętu do izolacji od spodu, czyli maty termicznej lub otuliny.
Pozostały ekwipunek
Oprócz kwestii związanych z samym nocowaniem należy także przygotować elementy niezbędne między innymi do przygotowania posiłków czy cieplej herbaty. Jeżeli planujemy gotowanie ciepłych posiłków zamiast jedynie suchego prowiantu, powinniśmy w swoim wyposażeniu uwzględnić kuchenkę gazową. Rozpalanie ogniska w lesie nie jest dobrym pomysłem z kilku względów. Przede wszystkim, poza wyznaczonymi miejscami jest to zwykle zabronione. Kolejną ważną kwestią jest ryzyko wywołania pożaru. Kuchenka jest więc opcją bezpieczną. Kompletując ekwipunek, warto zadbać także o inne akcesoria takie jak menażka, kubek, wielofunkcyjny scyzoryk oraz latarka. Dobrze jest mieć też pod ręką niewielką apteczkę, gdzie znajdą się środki przeciwbólowe, opatrunki i preparaty odkażające. Noc w lesie łatwiej będzie przetrwać, mając też ze sobą spray na komary i kleszcze.