Koszty mieszkania

Koszty zakupu mieszkania dla 3-osobowej rodziny w różnych miastach Polski

Ceny na rynku nieruchomości w ostatnim czasie zaczęły się stabilizować, jednak wciąż pozostają na wysokim poziomie. Mieszkania Bydgoszcz to koszt około 300 000 zł, podczas gdy w Warszawie za podobne lokum trzeba zapłacić nawet 700 000 zł. Ceny różnią się też w zależności od tego, czy poszukujemy mieszkań na rynku pierwotnym, czy też wtórnym. Tańsze są oczywiście nieruchomości z rynku wtórnego, jednak w tym przypadku często należy liczyć się z dodatkowymi kosztami remontu.

Jakie mieszkanie dla 3-osobowej rodziny wybrać?

Trzyosobowa rodzina najczęściej decyduje się na zakup mieszkania dwupokojowego, ewentualnie trzypokojowego, jednak w gruncie rzeczy zawsze mamy do czynienia z podobnym metrażem. Średnio 3 osoby będą potrzebowały około 40-60 metrów kwadratowych powierzchni, aby z jednej strony czuć się swobodnie, z drugiej strony, by móc swobodnie urządzić lokum. Warto wziąć pod uwagę, że ceny tego typu nieruchomości wahają się w przedziale od 200 000 zł do nawet 800 000 zł. Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji oraz tego, czy wybieramy mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego.

Gdzie jest najtaniej?

Jeśli chcemy zakupić mieszkanie, które ma około 50 metrów kwadratowych, to musimy liczyć się z wydatkiem minimum 200 000 zł. Najtaniej jest w małych miastach, takich jak Żory, Inowrocław, Nysa czy Wałbrzych. Nieco więcej, bo około 300 000-350 000 zł musimy zapłacić za mieszkanie w Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi czy Dąbrowie Górniczej. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że są to nieco większe miejscowości, w których zdecydowanie łatwiej o pracę czy dostęp do różnego rodzaju infrastruktury.

Najdroższe miasta w Polsce

Najdroższymi miastami w Polsce są Warszawa, Gdańsk oraz Kraków. Tam za mieszkanie dla 3-osobowej rodziny trzeba zapłacić około 700 000 zł, choć można znaleźć też nieco tańsze oferty. Za około 400 000-500 000 zł mieszkanie kupimy w Poznaniu, Katowicach czy we Wrocławiu. Na portalach ogłoszeniowych można też znaleźć znacznie atrakcyjniejsze cenowo oferty, jednak pamiętajmy, że trzeba będzie jeszcze doliczyć koszty związane z remontem. Wysokie ceny mieszkań możemy zaobserwować w miastach wojewódzkich, które prężnie się rozwijają i dają najlepsze perspektywy zawodowe.

Rynek pierwotny a rynek wtórny – różnice w cenach

Różnice w cenach panujących na rynku pierwotnym i wtórnym są naprawdę spore. Przykładowo, mieszkanie z rynku wtórnego dla 3-osobowej rodziny w Bydgoszczy kupimy za około 300 000 zł, podczas gdy mieszkanie z rynku pierwotnego może kosztować nawet 400 000 zł. Najczęściej w obu przypadkach musimy wziąć pod uwagę koszty związane z urządzeniem mieszkania, które oscylują w okolicach nawet 80 000-100 000 zł. Pomimo wysokich cen, polskie rodziny w modelu 2+1 wciąż chętniej decydują się na zakup mieszkania, niż jego wynajem. Najczęściej uwarunkowane jest to jednak pozytywną oceną zdolności kredytowej, a więc możliwością pozyskania finansowania w postaci kredytu bankowego.