Domek dla owadów

Jak samodzielnie zrobić domek dla owadów?

Czy dbasz o środowisko i dlatego podejmujesz działania proekologiczne? Jednym z nich jest dbanie o owady, które pomagają nam w zwalczaniu szkodników. Owady także zapylają kwiaty. Jeśli chcesz o nie zadbać, zbuduj im domek. Jak to zrobić? Dlaczego warto zrobić samemu domek dla owadów? Podpowiadamy poniżej.

Dlaczego warto zrobić domek dla owadów?

Coraz większa liczba gatunków owadów wymiera z powodu działań człowieka np. wycinki lasów, tworzenia coraz większej liczby pól uprawnych, pojawieniu się i sprowadzaniu gatunków inwazyjnych, braku czystych zbiorników wodnych czy też rozwoju nowoczesnego budownictwa. Znacznie mniej zieleni znajduje się także w pobliżu domów, czy też mieszkań. Dlatego owady nie znajdują miejsca dobrego do zamieszkania oraz do rozmnażania się. Wcześniej mogły zamieszkać w szczelinach i pęknięciach starych budynków także pomiędzy belkami i cegłami. Budując domek dla owadów, możesz chronić gatunki niektórych z nich przed wyginięciem.

Czym jest domek dla owadów?

Domek dla owadów inaczej nazywany jest schroniskiem lub hotelem. To niewielka budowla, która przypomina budkę lub domek. Stanowi schronienie dla różnych gatunków owadów m.in. dzikich pszczół, pszczół miodowych, murarek rudych czy też łowików. W hotelu dla owadów schronienie znajdą także: ważki, motyle, chrząszcze, błonkówki oraz brygi. Umożliwia stworzenie im miejsca, w którym będą mogły budować gniazda oraz miejsca, w którym odpoczną.

Jakie materiały możesz wykorzystać do zbudowania hotelu dla owadów?

Do przygotowania budki dla owadów możesz wykorzystać najróżniejsze materiały. Oto kilka z nich:

  • Drewniane skrzyneczki;
  • Kawałki sklejki o różnej grubości;
  • Bambusowe tyczki;
  • Grube gałęzi przycięte na wysokości skrzynki;
  • Drewno dębu, buku i robinii, ponieważ jest twarde;
  • Także gałęzie forsycji, maliny, bzu, suchych łodyg bylin oraz traw ozdobnych;
  • Słomę, szyszki, połamane patyki, fragmenty kory.

Potrzebne Ci będą także materiały, dzięki którym będziesz mógł je połączyć: gwoździe, wkręty, haczyki oraz kątowniki. Możesz wykorzystać do tego celu także pustaki, cegłę dziurawkę, czy też siatkę. To, ile będziesz ich potrzebował, zależy od projektu, który zamierzasz wykonać.

Jak samemu zrobić domek dla owadów?

Kiedy przygotujesz projekt i skompletujesz wszystkie niezbędne materiały, rozpocznij wybudowanie domku od zbicia dwuspadowego dachu. Odmierz i przytnij dwa kawałki ze sklejki i przymocuj je kątownikami pod kątem prostym. Następnie przykręć śrubkami do skrzynki i stwórz piętra w hotelu dla owadów. Nie używaj do tego kleju, ponieważ jego zapach możesz odstraszyć owady. Na dnie domku ułóż tyczki bambusowe, gałęzie forsycji oraz ozdobne trawy. Z grubszej sklejki wytnij frontową ściankę domku.

Domek dla owadów jest miejscem, w którym mogą one odpocząć, czy też rozmnożyć się. Możesz wybudować go samodzielnie. Jeśli chcesz zachęcić je do tego, aby skorzystały z niego, jedynie zadbaj o jego lokalizację. Zabezpiecz też go za pomocą siatki, dzięki temu nie ulegnie uszkodzeniu.