Praca na wysokościach

Podest czy rusztowanie? Co wybrać do pracy na wysokościach?

Zastanawiasz się, czy lepiej zainwestować w podest montażowy, podest roboczy, czy w rusztowanie? Szukasz najlepszych podstaw do pracy na wysokościach, ale nie wiesz, na co się zdecydować? A może zastanawiasz się, jakie są największe zalety rusztowań i podestów, żeby podjąć decyzję, który z nich lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Sprawdź, co warto wiedzieć o podestach i rusztowaniach oraz kiedy warto wybrać jedną, a kiedy drugą opcję.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac na wysokościach?

Praca na wysokościach to ogromne wyzwanie dla każdego. Zarówno doświadczony pracownik, jak i osoba, która musi coś zrobić na wyższym poziomie przy swojej prywatnej posesji, musi zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie wykonywania zaplanowanych czynności. Przy pracach na wysokości, każdy nierozważny ruch może skończyć się poważnym wypadkiem lub nawet śmiercią, dlatego nie wolno lekceważyć zasad BHP. Pracując na wysokości, zawsze należy być trzeźwym i skupionym, a do tego zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego miejsca pracy. Niezależnie od tego, czy praca na wysokości obejmuje metr, czy sto metrów, przede wszystkim warto ustawić solidną podporę z adekwatnym zabezpieczeniem.

Czym różni się rusztowanie od podestu?

Pracując na wysokościach, przede wszystkim trzeba się na nie jakoś dostać i poruszać w okolicy obszaru roboczego. Bezpieczna praca na wysokościach wymaga dźwigu, podestu lub rusztowania. Założenie każdego z tych urządzeń jest dość proste; możliwość dostania się na podwyższenie. Jednocześnie każdy z tych elementów jest bezpieczną powierzchnią, po której osoby pracujące mogą się bez obaw poruszać.

Rusztowanie to klasyczna budowla stworzona z elementów drewnianych i metalowych, która pozwala na tworzenie wielostopniowych kondygnacji. Na rusztowaniu bez problemu można zmieniać poziomy i wykonywać prace na nawet tych bardzo niebezpiecznych wysokościach. Jednocześnie zbudowane rusztowanie pozwala na dodatkowe zabezpieczenie w postaci skośnych łączeń. Podesty są z kolei mniejsze, ale solidniejsze. Podest roboczy to solidny element, który można umieścić w dowolnym miejscu budowy. Wyróżnia się kilka rodzajów podestów, między innymi podest montażowy i podest roboczy.

Kiedy wybrać rusztowanie, a kiedy podest, przy pracach na wysokościach? 

Planując prace na wysokościach i wybierając do nich odpowiedni sprzęt, warto przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby i plan przedsięwzięcia. Rusztowanie jest na przykład bardzo elastycznym elementem, który zawsze można poszerzyć lub podwyższyć, poprzez dodawanie nowych pięter. Po rusztowaniu można się swobodnie przemieszczać, ale jest ono mniej stabilne, niż różnego rodzaju podesty.

Podesty to dobre rozwiązania dla prac na niższych wysokościach, które wymagają stabilnego podłoża. Łatwo jest też je przesunąć z miejsca na miejsce, więc dobrze sprawdzą się w miejscach pracy, w których umiejscowienie podestu często się zmienia. Jednocześnie łatwo je czyścić i tę czystość utrzymać.