Jak dobrać rower?

Profesjonalny rower – gdzie kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze sklepu?

W zależności od preferowanej formy spędzania czasu na rowerze zmienia się również specyfika zakupów tego rodzaju sprzętu. Jeżeli jesteśmy mało zaawansowanymi amatorami jednośladów, nasz pierwszy zakup będzie raczej produktem budżetowym o standardowym wyposażeniu, gdzie nie będziemy mieli wpływu na kalibrację odpowiednio dobranych komponentów. W takim wypadku często pierwsze kroki prowadzą nas w stronę dużych sieciowych sklepów, mających na wyposażeniu gotowe rowery przeznaczone do poszczególnych rodzajów podłoża czy też różnej charakterystyki uprawiania sportu jak np. wycieczki miejskie, czy też krótkie wyprawy do lasu. Bardziej skomplikowany proces zakupu występuje w przypadku, gdy interesuje nas bardziej profesjonalny sprzęt, a co za tym idzie też relatywnie droższy w porównaniu do tego amatorskiego.

Kolarzówka, Rower górski MTB, gdzie najlepiej kupować profesjonalny sprzęt?

Gdy już jakiś czas uprawiamy kolarstwo, na pewno zaczynamy orientować się w tym, w jakie elementy wyposażony jest nasz welocyped. Nie jest tajemnicą, że tanie rowery tzw. „marektowe„, nie posiadają najlepszych i najtrwalszych komponentów. Często bywa tak, że takie gotowe jednoślady, mają przyzwoitą ramę, a są wyposażone w kiepskiej jakości elementy, najczęściej dalekowschodniej produkcji. Niektórzy kolarze, śmiało poruszający się technikaliach rowerowych, są w stanie z takiego bazowego modelu wyciągnąć to co najlepsze i skonfigurować odpowiedni rower po wymianie części akcesoriów. Jednak jeżeli nie jesteśmy biegli w technicznych rozwiązaniach wykorzystywanych w kolarstwie, nie będzie to dobra droga do zdobycia profesjonalnego roweru. 

Dobierz rower do swoich potrzeb i możliwości

Rowery najczęściej dobiera się pod kątem rodzaju aktywności jaką będziemy na nich uprawiać. Jeżeli będzie to kolarstwo szosowe, zostaną zastosowane inne komponenty takie jak rama czy hamulce tarczowe niż w przypadku rowerów górskich MTB. Nie ma tu uniwersalnych rozwiązań, ważna jest specjalizacja. Dlatego jeżeli mamy możliwość skorzystania z oferty sklepu stacjonarnego, w którym znajdziemy osobę obeznaną z danym rodzajem rowerów, warto skorzystać z takiej opcji. Na miejscu zostaniemy odpowiednio poinstruowani, jak posiadany przez nasz budżet optymalnie wykorzystać, aby kupić odpowiedni sprzęt. Najczęściej będziemy mieć także możliwość wypróbowania roweru, a także skorzystania z gwarancji oraz warsztatu naprawczego, gdy nastąpi awaria. Warto pamiętać, że sklepy rowerowe są najczęściej prowadzone przez pasjonatów, którzy znają doskonale sprzęt i sami dobierają akcesoria w danych jednośladach.

Sklepy internetowe z rowerami czy warto?

Przy zakupie roweru w sklepie internetowym istotnym szczegółem może okazać się konieczność skręcenia poszczególnych elementów po dostarczeniu do nas przesyłki. Najczęściej należy zamontować koła do ramy, kierownicę czy też pedały. Oczywiście wszystkie te elementy zostaną uprzednio skonfigurowane w sklepie, z którego pochodzi rower jednakże dla osób o mniejszym doświadczeniu technicznym, własnoręczne doprowadzenie welocypedu do stanu używalności, może stanowić pewien problem. Przewagą sklepów internetowych nad stacjonarnymi, najczęściej jest cena produktu, gdyż ograniczają one między innymi koszty wynajmu powierzchni handlowej, dzięki czemu mogą określać niższe ceny niż sklepy stacjonarne.