Wiosenne porządki

Wiosenne porządki – czy na pewno pamiętałeś o wszystkim?

Wpadające przez okno kolejne wiosenne promienia słońca mogą przypomnieć nam nie tylko o konieczności umycia szyb, ale i pozostałych czynnościach porządkowych godnych uwagi. Do wiosennych porządków, warto się zresztą dobrze przygotować. Warto kupić nie tylko nowe ścierki, ale i odkamieniacz do ekspresu czy inne, specjalistyczne środki czyszczące. O czym warto pamiętać przy tworzeniu listy zadań? Podpowiadamy!

Organizacja prac porządkowych

Nieocenioną pomocą przy planowaniu i rozpoczęciu jakichkolwiek prac będzie wcześniejsze stworzenie listy. To nie tylko pomoże o niczym nie zapomnieć, ale i da satysfakcję przy wykreślaniu zakończonych czynności. Do jej stworzenia warto podejść metodycznie. Najlepiej przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia, zaznaczyć na liście wszystkie obszary, które wymagają gruntownego odświeżenia. Z perspektywy kanapy mogą nie być widoczne, a dzięki przejściu element po elemencie, uda się wychwycić wszelkie wymagane poprawki. Warto dokładnie opisać wszystkie zadania, tak by później nie zastanawiać się, o co chodziło w zapisanym haśle.

Co powinno znaleźć się na liście?

Dla wielu osób podstawą jest umycie okien. Wiosenne porządki nieustannie wiążą się właśnie z tą czynnością. Zresztą pogoda temu sprzyja. Okna warto umyć w ciepły dzień, tak by nie tylko nie zmarznąć, ale i efektywniej wykorzystać czas poświęcony na tę czynność. Przy zbyt niskiej temperaturze, zadanie może być nieco bardziej utrudnione. Kiedy okna już umyte, warto powiesić w nich świeżo wyprane firanki. Na listę zadań powinno również powędrować wytarcie wszelkich kurzy, w tym z przedmiotów, które nie należą do codziennego użytku. W szczególności są to książki, płyty muzyczne czy różnego rodzaju dekoracje w postaci np. figurek. Dzięki temu na wytarte półki nie trzeba będzie stawiać zakurzonych przedmiotów i dłużej zachowa się efekt czystości.

Wiosenny porządek w szafie

Wiosna jest doskonałą okazją do tego, by przejrzeć swoją garderobę. Porządek w szafie ułatwi również podejmowanie kolejnych decyzji zakupowych na okres letni. Warto określić, czy obecne ubrania będą jeszcze używane, czy należy liczyć się z koniecznością zakupu nowej odzieży. Na ten punkt, warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu, bowiem nierzadko zdarza się, że prócz standardowego wytarcia półek, istnieje konieczność przymierzenia poszczególnych ubrań. Porządek w szafie jest również doskonałą okazją do zweryfikowania i ewentualnego skompletowania odpowiedniego zasobu wieszaków. O to również warto zadbać, tuż po zakończonych pracach porządkowych.

Niesamowity efekt

Nierzadko wiosenne porządki to olbrzymi trud. Najbardziej satysfakcjonujący jest jednak moment zakończenia prac. Wtedy w domu czy mieszkaniu panuje idealny porządek, który dzięki kilku prostym nawykom, łatwo jest utrzymać przez wiele tygodni po zakończonych czynnościach. Wiosna to doskonały czas, by przeprowadzić takie działania.